FAQ

Chciałbym Wam odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dot. realizacji przeze mnie reportażu ślubnego, jeśli czegoś nie znajdziecie tutaj, chętnie udzielę odpowiedzi osobiście, telefonicznie lub drogą mailową.

 

 • Na jakim sprzęcie pracujesz ?

Pracuję na wysokiej klasy cyfrowych lustrzankach Nikona. Zarówno body jak i doskonałe,  jasne obiektywy, zostały specjalnie dobrane, aby sprostać trudnym warunkom panującym podczas fotografowania w niezbyt jasnym kościele lub czy też plenerze. do tego posiadam, dedykowane lampy błyskowe, blendy i kilka innych użytecznych urządzeń, zapewniających komfort i pewność pracy. Posiadam też zapasowe body gdyby coś .....

 

 • Jaki jest czas twojej pracy ?

Najczęściej reportaż rozpoczynam od Waszych przygotowań, kończę zaś po oczepinach ok. godziny 00.00 - 1.00.

 

 • Czy zajmujesz się też filmowaniem ?

Zajmuje  się  wyłącznie  fotografią,  która  też  jest  moją  pasją.  Dzięki  temu  macie pewność, że w 100 procentach angażuję się  w  powierzone  mi  zadanie i poświęcam czas jedynie na obróbkę zdjęć. Cały czas też aktywnie, podnoszę swe umiejętności, poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych pod okiem najlepszych specjalistów w kraju. Choć nie zajmuję się filmowaniem, to współpracuję z zaufanymi i sprawdzonymi filmowcami.

 

 •  Czy fotografujesz z lampą błyskową ?

Podczas ceremonii ślubnej staram się pracować wyłącznie ze światłem zastanym, choć dla uzyskania dobrego efektu zdjęć nie zawsze jest to możliwe. Często kościoły są ciemne i ciasne a Urzędy Stanu Cywilnego używają lampy z żarówkami dającymi światło w różnych odcieniach bieli. Takie sytuacje wymuszają czasami doświetlanie lampą błyskową. Staram się, by błysk był na tyle słaby aby nie zakłócał światła zastanego, tylko go dopełnił sprawiając wrażenie światła naturalnego. Podczas zabawy weselnej – bardzo rzadko ale, stosuję doświetlenie lampą błyskową.

 

 • Czy pracujesz sam ?

Wszystkie zdjęcia podczas reportażu ślubnego wykonuję osobiście. Na plenerach, w trakcie sesji ślubnej czasami  pracuję z asystentem.

 

 • Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na fotografowanie podczas ślubów ?

Tak, posiadam aktualne zezwolenie z Kurii Biskupiej na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych, dzięki temu unikniecie ew. nieprzyjemnych niespodzianek ze strony gospodarza świątyni.

 

 •  Jaki jest Twój styl pracy podczas ślubu i zabawy weselnej ?

Podczas reportażu ślubnego jestem głównie reporterem.  Staram się wychwytywać ważne dla Was momenty. Każdy reportaż jest dla mnie niepowtarzalny i nieszablonowy. W trakcie uroczystości ślubnej jestem dyskretny i nie przeszkadzam w przeżywaniu tej chwili.  Przyjeżdżając do Waszych domów – pracę zaczynam od fotografowania detali: obrączki, spinki, bukiety kwiatów, itd. Następnie uwieczniam Wasze przygotowania (w domu Pana Młodego a następnie w domu Panny Młodej), zazwyczaj robię już końcówkę przygotowań, np. zakładanie muchy, marynarki, poprawianie makijażu, czy też dopinanie guziczków w sukni ślubnej. I dalej przechodzimy do pierwszego Waszego spotkania tzw. „first look”, i  błogosławieństwa. Już w kościele, czy też USC fotografuję wejście Młodej Pary i najważniejsze momenty ceremonii zaślubin. Po zakończeniu ceremonii zaślubin staram się zrobić wspólne zdjęcie z gośćmi weselnymi, o ile pozwala na to pogoda, jeżeli nie pozwala,  wówczas zdjęcie grupowe robimy przed pierwszym tańcem na sali weselnej. Następnie uwieczniam część życzeń i szybko lecę na salę weselną. Tam, po sfotografowaniu sali, czekam na Wasz przyjazd, by zacząć reportaż z zabawy weselnej. W trakcie wesela staram się być niezauważalny i być w każdym miejscu gdzie coś się dzieje,  pamiętając że to Wy jesteście najważniejsi.

 

 • Czy zdjęcia poddawane są retuszowi ?

Zdjęcia wykonuje jedynie w formacie RAW. Każde z nich poddawane jest starannemu retuszowi. Para dostaje pakiet zdjęć w kolorze,  w czerni i bieli zapisane w formacie JPEG oraz w pełnej rozdzielczości (bez żadnego logo!).

 

 • Ile zdjęć otrzymamy z reportażu i ile z pleneru ?

Z reportażu wychodzi w granicach 600-700 zdjęć, a z sesji plenerowej do około 100.

 

 • Czy mamy wpływ na wybór zdjęć do albumu, fotoalbumu, pudełka ?

Tak, zaraz po obróbce graficznej,  przesyłam Wam link do wszystkich zdjęć (w niskiej rozdzielczości) z których wybieracie wcześniej ustaloną ich ilość, następnie przesyłacie mi ich numery.

 

 • Czy wykonujesz zdjęcia na tzw. "wózek" ?

Tak, posiadam w swej ofercie taką usługę, zabieram wówczas ze sobą sprzęt niezbędny do wywołania zdjęć, i już na sali weselnej obrabiam kilka Waszych ujęć, po ich akceptacji wywołuję je. Jednak jest to dodatkowa czynność którą wykonuję,  zmuszony jestem wówczas odłożyć na jakiś czas aparat i poświęcić swój czas na obróbkę i dopilnowanie, czy zdjęcia poprawnie się drukują.

 

 • Jak długo oczekiwać będziemy na zdjęcia i ew. album ?

Czas oczekiwania wynosi około 30 dni, od dnia wybrania przez Was zdjęć (z reportażu ślubnego jak i późniejszej sesji plenerowej) do wywołania czy też do fotoalbumu.

 

 • Jakie produkty posiadasz w ofercie ?

Produkty które oferuję: albumy tradycyjne w formacie 33x33 w ekopudełku ze 100 wklejanymi zdjęciami w formacie 15x23 cm, fotoalbumy w różnych formatach i z różną ilością kart, fotoksiążki w różnych formatach i z różną ilością kart, pudełka ozdobne na 100  zdjęć w formacie 15x23 cm,  pendrive w ozdobnych pudełkach (pendrive może być w ekoskórze jak i w drewnianej gałązce), powiększenia zdjęć, obrazy na płótnie. We wszystkich przypadkach do wyboru są okładki ze skóry naturalnej, ekoskóry, tkaninowe, drewniane. W każdej chwili (nawet po weselu) możecie domówić interesujące Was materiały, np. fotoalbumy rodzicom w formacie 20x20 cm, bądź mniejszym.

 

 • Na jakim terenie pracujesz i jaki jest koszt dojazdu na reportaż ślubny i na plener ?

Pracuję głównie w obrębie województw: lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego, ale nie wykluczam możliwości wyjazdu na reportaż poza granice tychże województw :-)

Do 100 km dojeżdżam bezpłatnie, powyżej się domawiamy,  ale zazwyczaj jest to jedynie zwrot kosztów za paliwo.

 

 • Czy możemy zamówić sesję plenerową w innym dniu niż wesele ile trwa sesja zdjęciowa ?

Oczywiście że tak, na sesję umawiamy się w terminie pasującym obu stronom. Bardzo często też, o ile pozwala na to czas, wykonuję mini sesję Młodej Parze w trakcie trwania zabawy weselnej (nie pobieram za to żadnej dodatkowej opłaty), wyskakujemy wówczas (po pierwszym tańcu) w pobliski plener i robimy foto-sesyjkę.

 

 • Czy wykonujesz zdjęcia pozowane Młodych z gośćmi ?

Tak, podczas całego reportażu jestem dla Was, i to Wy decydujecie czy chcecie mieć zdjęcia z gośćmi weselnymi.  O ile jest takie Wasze życzenie, proszę by zespół ew. dj zaprosił gości w wybrane przeze mnie miejsce i tam robimy zdjęcia pozowane ale na luzie :), czasem tez Państwo Młodzi chcą, bym z nimi chodził od stolika do stolika, i z tego też wychodzą świetne ujęcia.

 

 • W jaki sposób możemy podpisać umowę i czy płacimy zadatek ?

Umowę możemy podpisać osobiście jak i drogą mailową/pocztową (wcześniej wysyłam/przekazuję Wam wzór umowy do zapoznania, następnie przesyłacie mi niezbędne dane do umowy). Podczas podpisywania umowy pobieram zadatek w kwocie ok. 200-300 zł (przy osobistym podpisywaniu), bądź w  terminie 7 dni dokonujecie wpłaty na  podany w umowie nr konta (przy podpisaniu umowy mailowo).